Trvalky
Trvalky jsou víceleté nedřevnaté byliny, u kterých přečkává zimu převážně podzemní část (kořeny, oddenky) a nadzemní část (listy a stvoly) odumírají. Na jaře opět obrazí z přezimujících pupenů. Výjimkou jsou například netřesky a trávy, u těchto trvalek nepřízeň vegetačního období jako je zima či sucho přežívá i nadzemní část byliny.
Trvalky jsou byliny rostoucí stále na stejném místě, kde kvetou a vytváří semena. Patří mezi nejméně náročné a velmi odolné rostliny a často jsou doplňovány letničkami a dvouletkami. Podzemní část funguje jako zásobárna živin a vody. Trvalky se během let vyvinuly nebo byly záměrně vyšlechtěny z původních lučních a močálových rostlin. Nyní se snažíme tuto úchvatnou scenérii přírody napodobit v našich zahradách. Pro každou nadmořskou výšku jsou typické jiné druhy. Trvalek je nepřeberné množství. Zdobí naše zahrady od brzkého jara do pozdního podzimu, mají spoustu velikostí od kobercovek, nízkých, vyšších až po popínavé. Tisíce barev a vůní, tvary květů a barevností a zajímavostí nás upoutají i jejich listy. Díky vhodné kombinaci velikosti a doby kvetení nám zahrada pokvete téměř po celý rok. Ozdobit nám mohou i naše balkóny či terasy. Některé se hodí k řezu nebo k sušení, jiné lze využít i jako léčivky.
Trvalky můžeme dělit na kapradiny, vodní a bahenní, traviny, skalničky, nebo okrasné květem či listem. Trvalky se samy rozrůstají a péče o ně není tak náročná jako o letničky či dvouletky – není potřeba jejich každoroční výsadba. Pokud jsou trvalky dobře rozrostlé, jsou schopny vytlačit „plevel“. Některé se pouze po odkvetení sestříhají. Většina se snadno množí oddenky, odnožemi, vytvářením trsů. Před výsadbou uděláme jámku 2x větší než bal květiny a na dno dáme kompost, poté vložíme bylinu, zeminu kolem pečlivě udusáme a zalijeme.