Letničky

Letničky

Letničkami nebo také jednoletkami jsou označovány rostliny, u nichž životní cyklus trvá jeden rok (od vyklíčení, vykvetení až po úhyn). Pouze v případě, kdy rostlinka nestihne plodit, může přežít do dalšího roku. Ve své domovině však mohou být některé letničky trvalkami, dřevinami či dokonce keři. U nás však nemají vhodné klimatické podmínky. letnicky

Letničky skvěle doplní dvouletky a trvalky a propůjčí svou pestrostí barev létu úžasné barvy. Jsou oblíbené jak do záhonů, tak do truhlíků. Letničky se sice musí každý rok znova vysévat, ale zato naše truhlíky a záhony budou každý rok jiné. Mnoha druhům letniček prospívá humózní, na živiny bohatá půda se slunným stanovištěm a vydatnou zálivkou, která zajistí bohaté květenství. Pohostinná místa snášejí je některé z mnoha druhů.

Letničky si můžeme předpěstovat sami doma nebo předpěstované koupit. Předpěstovávají se především druhy s delším vývojem nebo citlivostí na mrazíky. Výsev tak probíhá již v lednu až únoru u letniček s delším vývojem. U ostatních od poloviny března do půlky dubna. Pokud si předpěstujete sami, dbejte na to, aby rostlinky měly dostatek světla, proto jsou vhodné především skleníky a fóliovníky. Před výsadbou na stanoviště nezapomeňte rostlinky nejdříve otužovat. Po výsadbě přihnojujeme, okopáváme a vytrháváme nežádoucí plevele. Jsou to mělce kořenící rostlinky, proto se hodí do truhlíků a při okopávce na stanovišti bychom měli být opatrní.

zahony

Letniček je nepřeberné množství a určitě si mezi nimi vyberete nebo zkusíte každý rok jiné. Oblíbenými letničkami do truhlíku jsou begonie, muškáty, petúnie, šalvěje nebo afrikány, lichořeřišnice, hrachory. Záhony oživíte černuchou či měsíčkem, které jsou nenáročné, po odkvětu vysemení a porostou Vám příští rok již samy. Měsíček je schopen vytlačit plevele. Dále můžeme použít vyšší druhy afrikánů, hledíky, sluncovky, slézy, hrachory (potřebují oporu), kopretiny, slunečnice.

Comments are closed.