Bylinky – léčivky a koření
Květiny, které si pěstujeme na zahrádkách, v truhlících nebo i doma v květináči nám mohou být kořením nebo léčivými bylinkami. Zároveň jejích vůně může odpuzovat nepříjemný hmyz.
Několik příkladů
Léčivé pokojovky: aloe pravá, ibišek, mučenka pletní, rýmovník, tlustice
Léčivky zahrad: barvínek, čekanka, divizna, jahodník, levandule, lichořeřišnice, kostival, mák, měsíček lékařský, saturejka, sedmikráska, šalvěj lékařská, třezalka, violka trojbarevná, yzop
Někdo má rád bylinkové zahrádky nebo se také často používá název „zahrádky našich babiček“, kde najdeme i další léčivky či koření. Bylinek je spousta, nejen ty které nám krášlí zahrady a interiéry, ale i truhlíky. Každá má své léčivé nebo kořenící účinky. Mají různorodou náročnost na půdu, slunění, zálivku, proto pro každou bylinku vyhledáváme specifické místo, kde se jí bude nejlépe dařit. Stejně jako to platí u všech dalších rostlin. Pro většinu bylinek je vhodná hlinitopísčitá půda, která udrží dostatek živin a vody. Zálivka je výhodnější v ranních hodinách, předejdeme tak plísním a hnilobám. Stejně jako květiny tak i bylinky pěstované v květináči, potřebují přihnojovat častěji než květiny, které rostou volně v záhonku. Nejvhodnější doba ke sběru rostlin pro sušení je v brzkých ranních hodinách po odpaření rosy, protože většina bylinek vytváří silice během noci.
Z bylinek se vytváří nálevy, odvary, oleje, tinktury. Dávkování a příprava se můžou u jednotlivých druhů lišit. Rozdíl v použitém množství bude i mezi čerstvými nebo sušenými bylinkami. Bylinky lze uchovávat čerstvé po nějakou dobu v lednici, nebo nasekané na jemno a zamražené, například ve tvořítku na led na jednotlivé kostky. Nejběžnější způsob uskladnění bylinek je sušení. Usušené bylinky si zachovávají léčivé vlastnosti 6 až 12 měsíců. Pro sušení bylinek jsou vhodné dobře větrané, suché a teplé místnosti. V případě sušení na policích nezapomínáme obracet, aby dobře prosychaly a nedošlo k zapaření a zplesnivění. Usušené bylinky skladujeme ve skleněných nádobách s uzávěrem, v temné místnosti či skříňce bez přístupu světla. K léčivým účelům se využívají různé části rostlin, od květů, listů až ke kořenům.