Cibuloviny a hlíznaté květiny

Cibuloviny a hlíznaté květiny

Cibuloviny a hlíznaté květiny se od ostatních rostlin odlišují tím, že jejich podzemní částí je tak zvaný zásobní orgán – cibule a hlíza, patří do skupiny vytrvalých bylin.  Vegetační období těchto rostlin nezačíná změnami nadzemní části, ale změnami v podzemním orgánu, až poté vyrůstá nadzemní část. Cibule je jednoděložná (výjimkou je šťavel, který je dvouděložný), s hustě navrstvenými šupinovými listy, vyrůstajících ze zkrácené části stonku. Nepříznivé podmínky ročního období rostlinka přečkává právě ve fázi cibule, příčemž květ je závislý na kvalitě. Velké množství cibulovin je mrazuvzdorných a tak není potřeba je na zimu ze země vyjmout.  Ale najdou se cibulky, které přezimují v mrazuvzdorné místnosti a vysazují se zpět až na jaře.

pole tulipany narcisy

V případě, že nechceme cibuloviny nechat přes zimu v zemi, je potřeba cibulky vyndávat ze země po zaschnutí nadzemní části, anebo nejdříve za 2 až 3 týdny po odkvetení. Jestliže cibulku výjmeme dříve než je zatažená nadzemní část květiny, poškodíme tak samotnou cibulku.

Pokud je nenecháváme v zemi celoročně, sázíme je do země buď na podzim září – říjen, prakticky do doby do zámrazu, nebo na jaře po roztátí země.  Hloubka výsadby je závislá na velikosti cibule či hlízy. Menším postačí hloubka 5-10 cm, u větších 15-20 cm. K cibulovinám řadíme například: česnek, řebčík, sněženku, bleduli jarní, modřenec, hyacint, narcis nebo tulipán.

Hlízou nazýváme zdužnatělý podzemní stonek nebo kořeny. Stejně jako cibule jsou zásobníkem živin pro rostlinku, ale na rozdíl od cibule po vyčerpání živin dojde k úhynu hlízy, výjimkou je brambořík. Stejně jako většina cibulovin tak i hlíz je mrazuvzdorná, ale i zde se najdou druhy, které necháváme přezimovat v mrazuvzdorné místnosti (jiřina) a vysazují se až na jaře. Hlízu tvoří například sasanka, krokus, mečík, talovín či lilie.

Jiřina

Oba druhy se hodí jako skalničky i do záhonů, ale vzhledem k tomu, že většina z nich kvete na jaře, dají se použit i na zkrášlení trávníku. První sečení trávníku pak provádíme až po zaschnutí a zežloutnutí listů. Květy můžeme průběžně odstraňovat, aby se cibulka zbytečně nevysilovala tvorbou semínek.

 

Comments are closed.